close
Menu

Kendi Yürür Hasat Makineleri ile Ürün Hasadı, Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştayı Yapıldı

Tarımsal mekanizasyon insan iş gücünün verimini arttırarak yapılan işin maliyetini düşürmeyi amaçlamaktadır. Ülkemizde Tarımsal Mekanizasyon uygulamalarında kendi yürür hasat makinaları önemli araçlardan biridir ve giderek vazgeçilmez olmaya başlamıştır.

Ülkemizde yaklaşık 17.000 000 ha ekilen tarım arazisinin hasadı %65-70 oranında kendi yürür hasat makinaları ile gerçekleşmektedir. Kendi yürür hasat makinaları kullanımı ve ürün hasadı sırasında birçok sorun ile karşılaşılmaktadır. Bu sorunların belirlenmesi amacıyla, 18-19 Nisan 2013 tarihinde Süleyman Demirel Üniversitesi Tarım Makinaları Bölümü tarafından bir çalıştay düzenlendi.

John Deere Makinaları'nın sponsorlar arasında bulunduğu çalıştaya çiftçi birlikleri temsilcileri, biçerdöver operatörü birlik temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, üniversitelerin çeşitli bölümlerinden hasat konusunda çalışmalar yapmakta olan akademisyenler ve ülkemizde hasat makinası ithal eden ve satışını yapan firmalarının temsilcileri katıldı. Çalıştay kapsamında her paydaş grubuna ait özel oturumlar gerçekleştirilerek konu ile ilgili düşünceler aktarıldı.

Kendi Yürür Hasat Makineleri ile Ürün Hasadı, Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştayı ile ayrıntılı bilgi ve fotoğraflara çalıştayın resmi sitesi olan www.hasat2013.org adresinden ulaşabilirsiniz.